+38 050 352 90 97
м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 41
Ліцензія

Каністерапія - що це і як вона може допомогти

Каністерапія (від лат. «Canis» - собака) є одним з видів лікування і реабілітації людини за допомогою спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців. Унаслідок економічної доступності даного виду терапії і високого рівня соціальної поведінки використовуваних при цьому тварин, каністерапія є одним з найбільш затребуваних видів пет-терапії. Собаки мають деякі властивості, подібними з людськими: емоційністю, здатністю виражати свої переживання діями, звуками, мімікою, реакцією на комунікативні ініціативи людини. Крім того, вони легко навчаються вербальним командам і охоче їм підкоряються.

Каністерапія часто використовується як психотерапевтична методика, що сприяє розвитку розумових і емоційних здібностей, поліпшення рухових функцій і моторики. Також метод може використовуватися для посилення ефективності розвитку особистості при корекції, реабілітації та соціальної адаптації дітей з нестандартними особливостями розвитку. Спілкування з чотириногими створіннями знижує тривожність, підвищує загальну особистісну адаптивність, і таким чином сприяє лікуванню аутизму. Навіть на відстані спостереження за собаками і спілкування з ними допомагає відновити людині душевний комфорт, може бути причиною зникнення нападів мігрені і истероидного стану.

Позитивні терапевтичні властивості при спілкуванні людини з тваринами були відомі ще з часів Гіппократа, про що свідчать збережені документи, твори мистецтва та дані розкопок археологів. У Стародавній Греції і Єгипті близько 3 тис. Років тому були виявлені здібності собак справлятися з різними людськими недугами. Однак, саме поняття «терапії за участю тварин» (або пет-терапія) було вперше сформульовано американським фахівцем в області дитячої психіатрії Борисом Левинсоном в 1960 році. Під час прийомів він зауважив, що, присутня на сеансах власна собака викликає у пацієнтів-дітей позитивні реакції. З тих пір метод лікування, що включає в себе і спілкування з тваринами, зокрема з собаками, набув широкого поширення на Заході.

Спілкування з собаками може надавати благотворний вплив на людину в момент кризового стану, заспокоювати і розслабляти. При цьому знижується почуття самотності і поліпшується процес соціалізації. Тварина може надати допомогу людині, нормалізує стресову ситуацію, в яку він потрапив, особливо відчуває недолік соціальної підтримки.

Заспокоєння і мобілізація уваги - ці ефекти найбільш часто застосовуються в роботі з дітьми, що зазнають труднощі з концентрацією уваги або гіперактивністю. Дослідження в школах показали, що тварини здатні захоплювати і утримувати увагу дітей, направляючи його назовні, що зменшувало збудження і агресію. Спостереження взаємодії собак і дітей з синдромом Дауна показали, що живі собаки були більш стійким об'єктом уваги, ніж штучні.

Для каністерапії підійде не всяка собака. В даний час каністерапевти віддають перевагу видам, що відрізняється доброзичливістю і рівним характером. На сьогоднішній день в рамках каністерапії найчастіше використовуються лабрадори, ретривери, коллі, шелті, маламути. Вони досить швидко адаптуються до незнайомих людей і з полюванням включаються в ігрову і лікувальну діяльність.

Як писав Костянтин Паустовський, "у нас ще немає слова, яке б могло висловити одночасно самовідданість, сміливість і розум - все ті чудові якості, якими володіє собака". Однак, все ж, якщо спробувати це зробити, то, мабуть, цим словом буде "любов". Саме ця любов, що дарується собакою господареві, що дарується безумовним і природним чином, може в рамках каністерапії протистояти хвороботворним страждань і страхів.