+38 050 352 90 97
м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 41
Ліцензія

Симптоми аутизму у дітей

В Україні про аутизм заговорили всерйоз і голосно. Завдяки сміливим батькам та громадським організаціям про розладі все частіше чути в засобах масової інформації та з трибун чиновників. І справа не в тому, що в країні почалася епідемія РАС. Це результат поліпшення якості діагностики та терапевтичних можливостей до рівня повноцінної адаптації в суспільстві. Тому так важливо розпізнати розлад на ранніх етапах, адже якість життя дитини з аутизмом безпосередньо залежить від того, коли почнеться комплексна корекційна робота.

Ознаки аутизму у дітей

Для більшості батьків діагноз «розлад аутистичного спектру» (РАС), а частіше просто «аутизм», звучить як вирок. Однак сучасні методики навчання демонструють педагогічні чудеса - діти з аутизмом, ознаки якого ще недавно відносили до тяжких і невиліковним психічним захворюванням, ростуть звичайними і мало відрізняються від однолітків. Головне, вчасно розпізнати симптоми аутизму у дітей і звернутися за допомогою до професіоналів. Основні ознаки аутизму у дітей:

1. Мінімальна соціальна взаємодія. Аутичної дитини часто не вдається повноцінно спілкуватися з однолітками чи дорослими не через небажання, а через невміння зрозуміти почуття і емоції інших людей. Така психопатическая риса також не дозволяє хлопцям з РАС показати свій внутрішній стан і потреби. Якщо нейротіпічний малюк розуміє, чому плаче дитина, якого вдарили, то у аутичних дітей такого розуміння немає, і відсутня емпатія і жалість до інших. Також дітям з РАС важко даються натяки, абстрактні поняття. Такі не розпізнає метафори і гумор, тому жарти доводиться пояснювати і підказувати, де сміятися, що теж не зближує.

2. Порушення комунікації з іншими людьми. «Особливий» дитина відчуває труднощі мовного спілкування. Якщо і розмовляє, то часто обмежуючись короткими словами і простими виразами. Часом мова схожа на невиразний потік ніяк не пов'язаних між собою слів. Для спілкування часто використовує крик, а на питання не відповідає.

3. Стереотипії і вузькість інтересів. Малюки з РАС часто повторюють одне і те ж дію (смикають головою або руками) і зациклюються на повторенні одного і того ж ритуалу. Наприклад, перед обідом неодмінно треба поплескати 3 рази в долоні або обійти стілець праворуч. Неможливість виконати ритуальне і звичне призводить до істерики і розладу. Також діти з РАС можуть годинами займатися монотонною діяльністю - крутити кермо в машині, дивитися по телевізору тільки один мультфільм і т.д.

Постановка діагнозу психіатром базується на наявності 3-х компонентів розлади, навіть якщо якийсь мало виражений або взагалі не спостерігається. Наприклад, функціональний аутизм у дітей, симптоми якого не демонструють проблем з промовою, теж відносять до спектру. Іноді медики констатують легкий аутизм у дітей, симптоми якого «не дотягують» до постановки діагнозу РАС, але дитина проявляє деякі риси аутичного поведінки.

Тому недовірливим батькам слід бути обережними, щоб не прийняти сором'язливість або вибірковість в їжі за аутизм. Але і махнути рукою на «дивацтва» в поведінці теж не вийде, адже аутизм сам собою не проходить.

Прояв аутизму у дітей

У природі немає двох дітей, у яких аутизм проявляється однаково. Кожен випадок унікальний, а спектр ознак розладу завжди різний.

Середньостатистичному батькові складно розібратися з масивом інформації про розлади, нормах розвитку, що не потонувши в радах мудрих родичів і досвідчених друзів. Деякі настільки тривожаться через незнання як проявляється аутизм у дітей, що ходять до лікарів як на роботу, вишукуючи неіснуючі хвороби у улюбленого чада. Інші ж списують навіть очевидні дивацтва поведінки на характер і темперамент в очікуванні дива, що «ще переросте».

Діагноз «аутизм» в Україні часто ставиться дітям після 3-х років - у віці, коли проявляється аутизм у дітей на рівні поведінкових і комунікативних особливостей.

Навіть досвідчені професіонали не беруться шокувати батьків діагнозом РАС у віці до 2-х років, хоча вже після року можна побачити елементи аутичного поведінки і почати комплексну роботу. Адже головне при аутизмі - це своєчасна корекція. Яке ж прояв аутизму у дітей?

Ранні ознаки аутизму у дітей до року

Батькам, які не стикалися з розладами аутистичного спектру або ростять первістка, складно відрізнити норму від патології і визначити ранні симптоми аутизму у дітей до року через недосвідченість. Однак є ряд особливостей поведінки у грудних дітей, які повинні насторожити ще в дитинстві. Ознаки аутизму у маленьких дітей:

 • малюк уникає контакту очима;
 • відсутня комплекс пожвавлення, дитина не радіє, коли батьки беруть на ручки;
 • немовля не реагує, коли вимовляють його ім'я, не відгукується на нього;
 • плаче монотонно і без емоційного забарвлення, мало або взагалі не гулит;
 • не реагує на яскраві іграшки або предмети, не тягнеться до них;
 • дитина малорухомий і не проситься на руки.

Перші ознаки аутизму у дітей можуть налякати батьків, але їх наявність зовсім не означає, що у дитини неодмінно розлад і життя скінчилося. Потрібно без паніки звернутися до лікаря і комплексно обстежити дитину.

Ознаки аутизму у дітей 2-3 років

Вік від 2 до 3 років, як правило, найважливіший в діагностиці аутизму. У цей період дитина починає активно взаємодіяти з однолітками, вчиться говорити і проявляє індивідуальні ігрові особливості. Ознаки аутизму у дітей 2 років, наприклад, вже не спишеш на характер, адже батьки «особливого» дитини замість завзятого, комунікабельну та активного почемучки спостерігають іншу картину. Симптоми аутизму у дітей до 3 років:

 • дитина не реагує на звернення до нього і не дивиться в очі;
 • міміка малюка скута і мізерна, а погляд весь час «десь блукає»;
 • систематичне повторення нецільових дій - монотонно смикає вухо зайця або стукає каменем по землі;
 • якщо дитина до трьох років і заговорив, то словниковий запас мізерний і обмежений простими словами «так», «ні», «спати» і т.д .;
 • спочатку малюк заговорив (наприклад, до двох років), але мова зникла;
 • відсутнє прагнення повторювати слова за дорослими і вчитися вести діалог - не ініціює контакт з іншими, на питання не відповідає або замість слів і виразів використовує крик;
 • може бездумно повторювати окремі слова і вирази за іншими людьми - на запитання відповідає тим же питанням, що ускладнює спілкування;
 • не любить дотиків до тіла, тому зміна одягу часто викликає сльози й криком;
 • аутична дитина може проявляти агресію і аутоагресію, також йому чужа емпатія і співчуття до інших, в тому числі і до тварин;
 • не виражає емоції і потреби, не розуміє почуттів оточуючих;
 • погано реагує на зміни, тому закінчення прогулянки або нове блюдо можуть викликати істерику;
 • не усвідомлює можливу небезпеку, немає почуття обережності, тому діти з РАС можуть спокійно вибігти на дорогу;
 • абстрактне мислення не розвинене, малюкові важко уявити собі предмет або об'єкт в грі;
 • поведінка найчастіше польове, немає прагнення наслідувати в поведінці дорослим, так само як і «похвалитися» досягненням;
 • захоплено реагує на деякі звуки (дзвіночок, музичний інструмент і т.д.) і приходить в лють від інших (частіше галасливих).

Подібна поведінка не повинно залишитися без уваги батьків і медиків. При РАС не обов'язкова яскрава вираженість всіх пунктів - це короткий список того, як проявляється розлад. Але можливі й інші симптоми.

Ознаки аутизму у дітей 4 років

При правильній роботі з дитиною з аутизмом до чотирьох років деякі ознаки розладу з часом «стираються і згладжуються». Однак є ті, прояв яких посилюється в цьому віці. Ознаки аутизму у дітей 4 років:

1. Явне порушення соціальних контактів. Виявляється різноманітністю «дивних» поведінкових реакцій в дитячому саду - від пасивного усамітнення і уникнення будь-яких контактів з людьми до демонстрації агресії при спробі долучити до дитячого колективу. У цей період малюк намагається бувати якомога більше на самоті, зовсім не цікавиться іграми і заняттями інших дітей в групі, а при спробах включити в загальну справу тікає або істерить.

2. Своєрідний спосіб гри. Як проявляється? Якщо нейротіпічний дитина придумує сюжет або історію, активно взаємодіє з іграшками, може імітувати поведінку дорослих, то з аутизмом малюк маніпулює більше з предметами, розкладаючи їх по порядку, кольором або формі. Навіть якщо дитина з РАС і зацікавиться іграшкою, то при маніпуляції з нею теж буде присутній стереотипність. Так, малюк може тільки розчісувати ляльці волосся або поправляти ведмедику бантик.

3. У цьому віці дитина все ще «лінується» розмовляти при повному збереженні мовного апарату. А якщо і говорить, то батьки можуть почути придумані слова і вирази, якими 4-річки замінюють звичайну мову, хоча фантазія, логічне і абстрактне мислення все ще не розвинені.

Ознаки аутизму у дітей 5-6 років

Крім ключових ознак, в тій чи іншій мірі характерних для всіх дітей з РАС (відсутність прагнення спілкуватися, стереотипії і ритуальність поведінки, убогість мови), в старшому дошкільному віці на перший план виходить емоційний інтелект. Ознаки аутизму у дітей 5 років:

1. Спосіб сприйняття себе і оточуючих. Нейротіпічние діти до п'яти років добре розуміють різницю між живим і неживим об'єктом, можуть висловити бажання словами, а також усвідомити реакції і почуття інших людей. А як проявляється емоційний інтелект у дітей з РАС? У аутичних дітей цих навичок немає. Дитина з РАС сприймає світ живих істот немов ті є предметами, тому не розуміють болю оточуючих, не можуть співпереживати або щиро шкодувати когось. До себе ставляться так само - не показують почуття і називають себе «він» чи «вона».

2. Сильна емоційна прив'язаність до матері, яка може проявлятися двояко. Дитина з аутизмом може істерити навіть при короткій розлуці, або демонструвати холодність і байдужість через нездатність висловити емоції.

А що відбувається далі?

Симптоми аутизму у дітей до 6 років:

1. Аутизм у дітей 6 років також проявляється своєрідною аутоагрессией, при якій дитина не припиняє себе поранити, навіть якщо відчуває біль. Згідно з деякими дослідженнями, це пов'язано з низьким больовим порогом дітей з РАС, проте питання потребує додаткового вивчення.

2. Відсутність страху. Більшість шестирічок не зупиняється перед небезпекою, навіть знаючи з досвіду, що «в минулий раз було погано» або «мама вчила не підходити близько до дороги».

Директор дитячого садка «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек переконана, що аутизм в будь-якому віці - не кінець світу, адже багато ознак РАС у дітей дошкільного віку прекрасно коригуються і практично не нагадують про себе після терапії в правильній корекційній середовищі. Щоб задати питання, отримати рекомендації з дистанційного навчання, лікуванню аутизму або протестувати рівень розвитку дитини звертайтеся до професіоналів