+38 050 352 90 97
м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 41
Ліцензія

Затримка мовного розвитку у дітей 2 років

Незважаючи на те, що перші слова маля вимовляє в середньому в рік, мова у дитини формується з народження. Це тривалий процес і, на жаль, не завжди «без задирки»

Становлення і розвиток мовлення базується на ряді передумов, без яких повноцінне оволодіння навиками неможливо. Це фізіологічна готовність мовного апарату, психомоторний розвиток відповідно до віку, відсутність важких захворювань (пренатального періоду і на етапі раннього дитинства) і генетичної схильності до таких, особливостей соціальних умов і т.д. Якщо з якихось причин мовлення не формується вчасно, це призводить до патологій психоемоційного розвитку, проблемам з навчанням і соціалізацією в суспільстві.

За статистикою, 10% малюків страждають затримкою мовного розвитку (ЗМР) і не можуть в повній мірі освоїти і використовувати навик. У 2 роки проблема стає очевидною і вимагає негайного втручання фахівців. Однак деякі батьки вважають за краще займати вичікувальну позицію, сподіваючись, що «заговорить, але пізніше». На жаль, такий підхід деструктивний, адже виправляти проблему після 3-х років складніше, ніж в 2 роки і раніше!

Як виглядає затримка мовного розвитку в 2 роки

Діагноз ЗМР не ставлять «неждано-негадано». Цьому передує ряд серйозних симптомів, на які батькам слід звернути увагу:

  • до 6 місяців дитина не вимовляє звуків («а-а-а», «у-у-у» і т.д.);
  • до 10 місяців замість різноманітності і зміни інтонацій малюк монотонно плаче;
  • до 1,5 років не розуміє звернену мову, не сформований вказівний жест і дитина не може показати на зображенні предмет.

Уважні батьки легко можуть помітити подібні відхилення в розвитку дитини і не втратити дорогоцінний час.

Директор дитячого садку для дітей з особливостями розвитку «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек

Директор дитячого садка для дітей з особливостями розвитку «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек переконана, що раннє втручання творить педагогічні чудеса: «Чим раніше батьки візьмуть факт наявності проблеми і звернуться за допомогою, тим вище шанси скорегувати порушення і не допустити серйозних проблем в майбутньому» .

Затримка мовного розвитку у дитини 2 років виглядає куди серйозніше:

  • 2-річка не вимовляє слів і / або не може побудувати просту фразу ( «хочу гуляти», «дай пити» і т.д.);
  • не може виконати завдання дорослого принести або показати предмет;
  • відсутнє мовлення за власною ініціативою, в кращому випадку, дитина копіює почуті фрази з мультфільмів або мови дорослих;
  • малюк використовує елементарні слова для вираження потреб, але словниковий запас не розширюється;
  • у дитини «дивний» тембр голосу і батьки не розуміють, про що він говорить;
  • немає реакції на власне ім'я або знайомі слова, не повертається до названого предмету ( «подивися на м'ячик», «у мене для тебе машинка» і т.д.);
  • в 2-2,5 року малюк відчуває труднощі в грі з однолітками, адже не розуміє правил поведінки, зауважень дорослих або слів інших дітей.

Симптоматика вище свідчить про серйозні мовленнєві вади у дитини, які можуть бути пов'язані з медичними або соціальними питаннями. Одна справа, якщо у малюка органічне ураження ділянок головного мозку, що відповідають за розвиток мовлення. І інше, коли батьки не займаються доглядом та вихованням малюка, що і призводить до ЗМР.

Дорослим важливо пам'ятати: при найменшій підозрі на проблему, потрібно звернутися до лікаря. Краще розвіяти сумніви в півтора року, ніж в 3 роки засмучуватися про згаяний час.

Лікування затримки мовного розвитку дитини 2-х років

Лікування ЗМР - комплекс заходів, спрямованих на усунення основної причини затримки і розвитку мовних навичок. Обстеженням займаються психіатр і дитячий невролог, які і виносять «вердикт» і дають рекомендації. Це може бути фізіотерапія і масаж, прийом медикаментів (ноотропи, вітамінні комплекси), сеанси мікрополярізаціі або Томатіс, електроакупунктура.

Лікування затримки мовного розвитку в 2 роки не обійдеться без регулярних занять з логопедом, який допоможе розробити мовний апарат і навчити правильній вимові. Також потрібні заняття з психологом, який спеціальними вправами та іграми розвине прагнення дитини говорити.

І головне: батьки повинні слідувати порадам фахівців і займатися з дитиною вдома, адже останнім грає ключову роль в закріпленні успіху терапії ЗМР. Розвиваючі заняття для дитини з ЗМР можливі не тільки в кабінетах фахівців, але і вдома. Це нескінченні розмови з дитиною, які стимулюють відповідати і здійснювати дію. Це читання на ніч, пісеньки і потешки днем, ігри для розвитку дрібної моторики. Це артикуляційна гімнастика в ігровій формі. Це виразна, емоційно забарвлена ​​мова до дитини без перекручування слів.

Дитячий садок «Дитина з майбутнім» працює з дітьми з ЗМР з 1 року! За консультацією звертайтеся до наших фахівців.