+38 050 352 90 97
м. Київ, вул. Героїв Севастополя, 41
Ліцензія

Затримка мовного розвитку у дітей 3 років

На жаль, деякі батьки помилково вважають, що до 3-х років займатися розвитком мовних навичок у дитини не варто, і малюк заговорить самостійно. Подібний посил підкріплюється модними «педагогічними» течіями, коли батьки не впливають на розвиток дитини, а спостерігають. Деяким педіатрам теж не хочеться возитися з черговою проблемою, яка нехай і з малою часткою ймовірності, але може вирішиться сама. Так, якщо в родині хтось із батьків заговорив пізно, то велика ймовірність, що дитина теж це зробить пізно. Але така генетична особливість в статистиці затримок мовного розвитку займає настільки малий відсоток, що сидіти і чекати дива - злочин.

Нормы речевого развития у ребенка 3-х лет

Для розуміння, що з дитиною щось не так, потрібно знати про загальні вікові норми мовного розвитку 3-річок:

 • активне поповнення словникового запасу і потреба в спілкуванні з дорослими і дітьми;
 • дитина легко і з радістю виконує дворівневі завдання ( «постав чашку і підійди до мами»);
 • малюк звертається з проханнями до дорослих, розуміє звернену мову;
 • мова супроводжується жестами та мімікою;
 • дитина правильно вимовляє голосні і приголосні звуки, граматично коректно вибудовує слова в реченні - змінює закінчення, використовує прислівники і займенники «у справі»;
 • вимовляє фрази, вживаючи різні частини мови (вже не «дати пити», а «мама, я хочу попити води»);
 • словниковий запас - близько 1 000 слів.
Директор дитячого садку для дітей з особливостями розвитку «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек

Директор дитячого садка для дітей з особливостями розвитку «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек закликає батьків бути пильними, цікавитися нормами розвитку і порівнювати дані з показниками своїх дітей: «Зараз чомусь вважають, що 3-річний« мовчун »- це норма. Але медики б'ють на сполох, адже в такому віці дитина повинна розмовляти цілими фразами, а не відмовчуватися ».

Якщо дитина 3-х років не демонструє вікових норм мовного розвитку - причина терміново звернутися до лікаря для розуміння причин затримки і тактики подолання.

Як виглядає затримка мовного розвитку в 3 роки

Справа в тому, що в Україні затримку мовного розвитку ставлять в 3 роки. Але цей діагноз не трапляється «раптом і раптово», адже мова у дитини починає формуватися з народження, а перші ознаки проблеми уважні батьки можуть помітити навіть на рік. Тому до лікаря слід звертатися не в 3 роки, коли проблема очевидна і складна в лікуванні, а в 1 рік або на 2 роки хоча б для профілактики, якщо видимих причин для занепокоєння у батьків немає.

Що спостерігають батьки при ЗМР в 3 роки:

 • дитина не вимовила ні слова, для спілкування використовує жести і звуки;
 • дитина не може скласти пропозицію з декількох фраз, а вимовляє лише прості фрази;
 • голосні і приголосні звуки промовляє неправильно;
 • серйозно спотворює граматичну структуру мовлення;
 • не промовляє нові слова, словниковий запас бідний і складається з базових слів, відсутнє мовне наслідування;
 • занадто швидкий або повільний темп мовлення;
 • не прагне до спілкування з людьми;
 • не просить про допомогу і не висловлює промовою невдоволення;
 • не говорить про себе в першій особі ( «я хочу», «я втомився» і т.д.);
 • не може розповісти короткий віршик або переказати зміст почутої історії;
 • не знає своє ім'я і прізвище, як звуть батьків.

Як лікувати ЗМР

Затримка мовного розвитку у дітей 3 років - складний діагноз, що вимагає ретельного обстеження дитини на виявлення первинних захворювань, симптомом яких і є ЗМР. Для цього потрібно звернутися до дитячого невролога, побувати у психіатра, отоларинголога, логопеда і психолога - фахівці зроблять висновок і дадуть рекомендації для терапії.

Лікування затримки мовного розвитку в 3 роки вимагає комплексного і ступеневої підходу, комунікації між різними фахівцями, адже навіть золотий логопед не звелить дитині розмовляти при наявності серйозних порушень щелепно-мовної мускулатури, наприклад, або патологій роботи головного мозку. Тому спочатку лікуємо причину - потім розбираємося зі слідством, а ЗМР - це завжди наслідок.

Для терапії ЗМР використовують лікарські препарати, що впливають на активацію ділянок головного мозку, центральну і периферичну нервову систему і т.д. Часто призначають магнітотерапію, сеанси Томатіс, електрорефлексотерапія в якості допоміжних інструментів лікування.

Без занять з логопедом і психологом не обійтися: перший «поставить» правильне мовлення, другий допоможе підвищити рівень психічного розвитку дитини. Для цього психолог проводить розвиваючі заняття для дітей з ЗМР, використовуючи елементи ігрової, музичної, арт-терапії, пальчикові ігри, роботу з піском і т.д. Але батькам потрібно пам'ятати, що методики не дадуть результату, якщо рекомендації фахівців не дотримуються і з дитиною не займаються вдома.

У дитячому садку «Дитина з майбутнім» представлено комплекс послуг по роботі з дітьми з ЗМР вже з 1 року. З питань терапії ЗМР, а також за консультацією звертайтеся до наших спеціалістів.