preloader

Новини садка

NG 2025 2 03 90x80
1 90x80
DSC_9671 1 90x80

Симптоми аутизму у дітей

МГО "Дитина з майбутнім" | INGO "Child with Future"

В Україні про аутизм заговорили серйозно та голосно. Завдяки сміливим батькам та громадським організаціям про розлад все частіше чути у засобах масової інформації та з трибун чиновників. І справа не в тім, що у країні почалася епідемія РАС. Це результат поліпшення якості діагностування та терапевтичних можливостей до рівня повноцінної адаптації у суспільстві. Тому так важливо розпізнати розлад на ранніх етапах, адже якість життя дитини з аутизмом безпосередньо залежить від того, коли почнеться комплексна корекційна робота. 

Ознаки аутизму у дітей

Для більшості батьків діагноз «розлад аутистичного спектра» (РАС), а частіше просто «аутизм», звучить як вирок. Однак сучасні методики навчання демонструють педагогічні чудеса – діти з аутизмом, ознаки якого ще недавно відносили до тяжких та невиліковних психічних захворювань, ростуть звичайними і мало відрізняються від однолітків. Головне, вчасно розпізнати симптоми аутизму у дітей і звернутися за допомогою до професіоналів. 

Основні ознаки аутизму у дітей:

  1. Мінімальна соціальна взаємодія. Аутичній дитині часто не вдається повноцінно спілкуватися з однолітками чи дорослими не через небажання, а через невміння зрозуміти почуття й емоції інших людей. Така психопатична риса також не дозволяє малюкам з РАС показати свій внутрішній стан і потреби. Якщо нейротиповий малюк розуміє, чому плаче інша дитина, яку вдарили, то в аутичних дітей такого розуміння немає, й відсутня емпатія та жалість до інших. Також дітям з РАС важко даються натяки, абстрактні поняття. Такі не розпізнають метафори та гумор, тому жарти доводиться пояснювати та підказувати, де сміятися, що теж не зближує.
  2. Порушення комунікації з іншими людьми. «Особлива» дитина відчуває труднощі мовного спілкування. Якщо й розмовляє, то часто обмежуючись короткими словами та простими виразами. Часом мова схожа на потік ніяк не пов’язаних між собою слів. Для спілкування часто використовується крик, а на питання немає відповіді. 
  3. Стереотипії та вузькість інтересів. Малюки з РАС часто повторюють одну й ту ж дію (смикають головою або руками) та зациклюються на повторенні одного й того ж ритуалу. Наприклад, перед обідом неодмінно треба поплескати 3 рази у долоні або обійти стілець праворуч. Неможливість виконати ритуальне та звичне призводить до істерики та стресу. Також діти з РАС можуть годинами займатися монотонною діяльністю – крутити кермо машинки, дивитися по телевізору тільки один мультфільм тощо. 

Постановка діагнозу психіатром базується на наявності 3-х компонентів розладу, навіть якщо якийсь мало виражений або взагалі не спостерігається. Наприклад, високофункціональний аутизм у дітей, симптоми якого не демонструють проблем з мовою, теж відносять до спектра. Іноді медики констатують легкий аутизм у дітей, симптоми якого «не дотягують» до постановки діагнозу РАС, але дитина проявляє деякі риси аутичної поведінки. 

Тому батькам слід бути обережними, аби не прийняти сором’язливість або вибірковість в їжі за аутизм. Проте й махнути рукою на «дивацтва» поведінки теж не вийде, адже аутизм сам собою не проходить.

Прояви аутизму у дітей

У природі немає двох дітей, у яких аутизм проявляється однаково. Кожен випадок унікальний, а спектр ознак розладу завжди різний. 

Середньостатистичним батькам складно розібратися з масивом інформації про розлади, норми розвитку та не потонути серед порад мудрих родичів і досвідчених друзів. Деякі настільки тривожаться через незнання як проявляється аутизм у дітей, що ходять до лікарів як на роботу, вишукуючи уявні хвороби улюбленого малюка. Інші ж списують навіть очевидні дивацтва поведінки на характер і темперамент в очікуванні дива, що «ще переросте». 

Діагноз «аутизм» в Україні часто ставиться дітям після 3-х років – у віці, коли розлад проявляється на рівні поведінкових і комунікативних особливостей.

Навіть досвідчені професіонали не беруться шокувати батьків діагнозом РАС до 2-х років, хоча вже після 1 року можна побачити елементи аутичної поведінки та почати комплексну роботу. Адже головне при аутизмі – це своєчасна корекція. Як проявляється аутизм у дітей?  

Ранні ознаки аутизму у дітей до 1 року

Батькам, які не стикалися з розладами аутистичного спектра або виховують первістка, складно відрізнити норму від патології та визначити ранні симптоми аутизму у дітей до 1 року через недосвідченість. Однак є ряд особливостей поведінки немовлят, які повинні насторожити ще у ранньому дитинстві. Ознаки аутизму у маленьких дітей:

  • малюк уникає контакту очима;
  • відсутній комплекс пожвавлення, дитина не радіє, коли батьки беруть на руки; 
  • немовля не реагує, коли вимовляють його ім’я, не відгукується на нього; 
  • плаче монотонно та без емоційного забарвлення, мало або взагалі не гулькоче;
  • не реагує на яскраві іграшки або предмети, не тягнеться до них;
  • дитина малорухома і не проситься в обійми. 

Перші ознаки аутизму у дітей можуть налякати батьків, але їх наявність зовсім не означає, що у дитини неодмінно розлад і життя скінчилося. Потрібно без паніки звернутися до лікаря та комплексно обстежити дитину.

Ознаки аутизму у дітей 2-3 років

Вік від 2 до 3 років, як правило, найважливіший у діагностуванні аутизму. У цей період дитина починає активно взаємодіяти з однолітками, вчиться говорити та демонструє індивідуальні ігрові особливості. Ознаки аутизму у дітей 2-х років, наприклад, вже не спишеш на характер, адже батьки «особливої» дитини замість завзятої, комунікабельної та активної чомучки спостерігають іншу картину. Симптоми аутизму у дітей до 3 років:

  • дитина не реагує на звернення до неї та не дивиться в очі;
  • міміка малюка скута та мізерна, а погляд весь час «десь блукає»;
  • систематичне повторення нецільових дій – монотонно смикає вухо зайця або стукає каменем по землі;
  • дитина до 3-х років і заговорила, а словниковий запас мізерний і обмежений простими словами «так», «ні», «спати» тощо;
  • спочатку малюк заговорив (наприклад, до 2-х років), але мова зникла;
  • відсутнє прагнення повторювати слова за дорослими та вчитися вести діалог – не ініціює контакт з іншими, на питання не відповідає або замість слів і виразів використовує крик;
  • може бездумно повторювати окремі слова та вирази за іншими людьми – на запитання відповідає тим же питанням, що ускладнює спілкування;
  • не любить дотиків до тіла, тому зміна одягу часто викликає сльози й крик;
  • аутична дитина може проявляти агресію й аутоагресію, також йому невідома емпатія та співчуття до інших, в тому числі й до тварин;
  • не виражає емоції та потреби, не розуміє почуттів оточуючих;
  • погано реагує на зміни, тому закінчення прогулянки або нова страва можуть викликати істерику;
  • не усвідомлює можливу небезпеку, немає почуття обережності, тому діти з РАС можуть спокійно вибігти на дорогу;
  • абстрактне мислення не розвинене, малюкові важко уявити собі предмет або об’єкт у грі;
  • поведінка найчастіше польова, немає прагнення наслідувати дорослих, так само як і «похвалитися» досягненнями;
  • захоплено реагує на деякі звуки (дзвіночок, музичний інструмент тощо) та лютує від інших (частіше галасливих).

Подібна поведінка не повинна залишитися без уваги батьків і медиків. При РАС не обов’язкова яскрава вираженість всіх пунктів – це короткий список того, як проявляється розлад. Але можливі й інші симптоми. 

Ознаки аутизму у дітей 4 років

При правильній роботі з аутичною дитиною до 4-х років деякі ознаки розладу з часом «стираються та згладжуються». Однак є ті, прояв яких посилюється у цьому віці. Ознаки аутизму у дітей 4-х років:

  1. Явне порушення соціальних контактів. Проявляється різноманітністю «дивних» поведінкових реакцій у дитячому садку – від пасивного усамітнення й уникнення будь-яких контактів з людьми до демонстрації агресії при спробі долучити до дитячого колективу. У цей період малюк намагається бувати якомога більше на самоті, зовсім не цікавиться іграми та заняттями інших дітей у групі, а при спробах залучити до загальної справи тікає або істерить. 
  2. Своєрідний спосіб гри. Як проявляється? Якщо нейротипова дитина придумує сюжет або історію, активно взаємодіє з іграшками, може імітувати поведінку дорослих, то аутичний малюк маніпулює більше з предметами, розкладаючи їх за порядком, кольором і формою. Навіть якщо дитина з РАС і зацікавиться іграшкою, то при маніпуляції з нею теж буде присутня стереотипність. Так, малюк може тільки розчісувати ляльці волосся або поправляти ведмедику бантик. 
  3. У цьому віці дитина все ще «лінується» розмовляти при повному збереженні мовленнєвого апарату. А якщо й говорить, то батьки можуть почути придумані слова та вирази, якими 4-річки замінюють звичайну мову, хоча фантазія, логічне й абстрактне мислення все ще не розвинені. 

Ознаки аутизму у дітей 5-6 років

Крім ключових ознак, тією чи іншою мірою характерних для всіх дітей з РАС (відсутність прагнення спілкуватися, стереотипії та ритуальність поведінки, мінімальність мовлення), у старшому дошкільному віці на перший план виходить емоційний інтелект. Ознаки аутизму у дітей 5 років:

  1. Спосіб сприйняття себе й оточуючих. Нейротипові діти до 5-ти років добре розуміють різницю між живим і неживим об’єктом, можуть висловити бажання словами, а також усвідомити реакції та почуття інших людей. А як проявляється емоційний інтелект у дітей з РАС? Вони цих навичок не мають. Дитина з РАС сприймає світ живих істот немов ті є предметами, тому не розуміють болю оточуючих, не можуть співпереживати або щиро пошкодувати когось. До себе ставляться так само – не показують почуття та називають себе «він» чи «вона». 
  2. Сильна емоційна прив’язаність до матері, яка може проявлятися двояко. Дитина з аутизмом може істерити навіть при короткій розлуці, або демонструвати холодність і байдужість через нездатність висловити емоції. 

А що відбувається далі? Симптоми аутизму у дітей до 6 років:

  1. Аутизм у дітей 6 років також проявляється своєрідною аутоагресією, при якій дитина не припиняє себе ранити, навіть якщо відчуває біль. Згідно з деякими дослідженнями, це пов’язано з низьким больовим порогом дітей з РАС, проте питання потребує додаткового вивчення. 
  2. Відсутність страху. Більшість шестирічок не зупиняється перед небезпекою, навіть знаючи з досвіду, що «в минулий раз було погано» або «мама вчила не підходити близько до дороги». 

Директор дитячого садка «Дитина з майбутнім» Наталія Стручек переконана, що аутизм у будь-якому віці – не кінець світу, адже багато ознак РАС у дітей дошкільного віку прекрасно коригуються та практично не нагадують про себе після терапії в правильному корекційному середовищі. Щоб поставити питання, отримати рекомендації з дистанційного навчання, корекції аутизму або протестувати рівень розвитку дитини звертайтеся до професіоналів садочка. 

 

Comments are closed