preloader

Новини садка

Znimok ekrana 2024 08 30 o 22.41.01 1 90x80
photo_2024 08 23 23.15.45 90x80
narwhal 8419616_1280 90x80

Томатіс

МГО "Дитина з майбутнім" | INGO "Child with Future"

Запрошуємо всіх бажаючих скористатися послугою роботи з дитиною за методом «Томатіс».

Якщо у вашого малюка проблеми з навчанням та порушення мови, проблеми концентрації уваги, афективні та емоційні розлади, комунікативні розлади, проблеми психомоторного розвитку – метод «Томатіс» зможе вам допомогти.

Послугу надає директор садочка Наталія Віталіївна Стручек, яка є сертифікованим фахівцем Першого рівня TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. Методика практикується як з вихованцями розвиваючого дитячого садочка для дітей з особливостями  “Дитина з майбутнім”, так і з усіма бажаючими.

За додатковою інформацією та для запису на консультацію звертайтеся безпосередньо до Наталії Віталіївни Стручек 050 352 90 97 або пишіть на struchek@cwf.com.ua

Про Томатіс докладніше

Людина отримує інформацію зовнішнього середовища через очі, вуха, шкіру, ніс (запах) і смак. Якщо з якимсь із каналів сприйняття є проблеми, тоді мозок не отримує правильні сигнали та, відповідно, не може їх розпізнати. При порушеннях роботи одного з п’яти основних чуттів нейронні зв’язки або працюють погано, або не формуються взагалі. Це виливається в різні порушення і дисфункції. Тому робота над відновленням органів чуттів – найважливіша ланка у корекції психоневрологічних відхилень і затримок розвитку, до яких відносять розлад аутистичного спектра, синдром дефіциту уваги та гіперактивності, затримку психомоторного розвитку, дислексію і т.д. 

Аудіоканал – головний конектор між мозком і навколишнім середовищем, завдяки справній роботі якого людина отримує, обробляє і реагує на 80% одержуваної інформації ззовні. Більш того, система вуха не просто «схоплює» звук, але і бере участь в вестибулярної регуляції. Такий маленький орган, а така важлива функція. Але як бути, якщо він працює з порушенням? 

Томатіс-терапія

Відомий отоларинголог Альфред Томатіс, який народився у сім’ї музикантів, винайшов унікальний метод корекції роботи аудіальної системи, завдяки чому став не лише всесвітньо відомим, а й допоміг тисячам людей відновити «прогалини» розвитку. 

Методологія доктора заснована на взаємозв’язку аудіальних каналів і центрів головного мозку. Він стверджував, що отримання людиною зовнішньої інформації та правильна її обробка безпосередньо залежать від стану каналу сприйняття, тобто органів аудіальної системи. Як працює Томатіс і з якого віку показані заняття?

Відомо, що слух буває фізичним і фонематичним. Якщо перший відповідає за «слухання» звуків зовнішнього світу, то останній – за розпізнання мови. Тобто, фонематичний слух допомагає людині розрізняти слова, складати речення та, відповідно, правильно розмовляти. Якщо ж фонематика порушена, людина не розпізнає мову і не може її відтворювати на належному рівні. З цим видом слуху і працює Томатіс-терапія. 

Томатіс-терапія – це процес поперемінного впливу на орган слуху звуків різної частоти. Як правило, це класична музика Моцарта з найширшою палітрою тонів і переходів, а також власний і материнський голос. Заняття можна починати вже у 2-річному віці.

Дитині надягають спеціальні навушники під час будь-якої діяльності або розслаблення. При цьому потрібно займатися тим, що не вимагає зусиль, напруги та не пов’язане з іншими звуками – малюванням, ліпленням і т.д. Важливо, щоб аудіотерапія не супроводжувалася прийманням їжі, аби не спотворити звуковий сигнал. 

Методика благодійно впливає на розвиток і сприяє відновленню таких сфер:

  1. Увага, зокрема, селективна. Терапія допомагає дитині навчитися розрізняти джерела надходження інформації, розподіляти її в міру важливості та утримуватися на найбільш значущій.
  2. Здатність навчатися. Метод допомагає розвинути мозкову пластичність – здатність мозку засвоювати нову інформацію внаслідок формування нових нейронних зв’язків. Якщо ж у дитини серйозні нейронні порушення, тоді звукова терапія навчить мозок знаходити механізми компенсації та реалізувати те саме завдання – вчитися новому.
  3. Мова і мовне відтворення. Так, для відтворення мови потрібно чути як джерело, так і власний голос. При порушеннях роботи аудіальної системи дитина може не чути/розпізнавати ні того, ні іншого та не може якісно відтворити мову. Томатіс-терапія покращує звукову провідність і дитина чує себе та інших краще.
  4. Емоційний розвиток і навички саморегуляції. Стимуляція вуха впливає на лімбічну систему, з якої слухова пов’язана безпосередньо. Лімбічна система головного мозку відповідає за емоції й контроль над ними. Вплив Томатіс-терапії сприятливо позначається на настрої, знижує тривожність, дозволяючи не тільки зняти стрес, але й навчитися контролювати емоційні пориви та почуття. 
  5. Крупна та дрібна моторика. У вушній системі розташований переддень вуха – орган, що відповідає за передачу сигналів до головного мозку про зміну положення тіла. Але якщо його робота порушена, дитина не отримує необхідних сигналів і погано координує рух (не тримає поставу, втрачає рівновагу, спотикається і т.д.) Томатіс-терапія безпосередньо впливає на переддень й усуває моторні «негаразди».

Результати Томатіс-терапії довгострокові, якщо не сказати довічні. Машина не програмує мозок реагувати на певні звуки, а самостійно сприймати сигнали навколишнього середовища, ефективно їх обробляти та коректно реагувати. 

Також важливо пам’ятати, що програма Томатіс – не самостійний інструмент або «ліки» від розладів, а допоміжний засіб при комплексному підході. Адже при дефектах мови не можна розраховувати, що дитина після Томатіс-терапії заговорить без логопеда і спілкування з людьми. 

Україна, зокрема, Київ, входить до числа країн, що пропонують Томатіс-терапію як метод корекції психофізіологічних порушень. Батькам важливо знати, що заняття з дитиною проводить тільки сертифікований фахівець на якісному обладнанні. 

Томатіс при аутизмі

Розлади аутистичного спектра проявляються комплексом симптомів, основний з яких – невміння будувати соціальну взаємодію. Дитині важко спілкуватися з іншими людьми, вона замкнута і зосереджена виключно на своїх інтересах та внутрішньому світі. Така поведінка не пов’язана з вродженим темпераментом і свідомим вибором уникати суспільства. 

Вважається, що при розладі аутистичного спектра дзеркальні нейрони головного мозку працюють неправильно. Вони відповідають за прогнозування, в тому числі й рухове, планування та емпатію. Через недостатність розвитку нейронів діти з аутизмом відчувають труднощі спілкування з іншими – не йдуть на контакт, не розуміють почуття людей, не відчувають жалості. Томатіс безпосередньо впливає на дзеркальні нейрони через вушну систему, «навчаючи» дитину розпізнавати нові сигнали та реагувати на них зміною мозкової активності та, відповідно, поведінкою. 

Батькам і педагогам важливо пам’ятати, що Томатіс при аутизмі – не чарівна пігулка, а допоміжний метод, який у комплексі з іншими на базі фундаментальної педагогічної стратегії знижує симптоматику розладу. 

Томатіс при ЗПРР

Томатіс-терапія незамінна при затримці мовного та психічного розвитку (ЗПРР) дитини. Метод вчить управляти потоком звуків – чергуваннями приголосних і голосних, наголосом, темпом і т.д. – формуючи слова та речення. Це відбувається за допомогою зміни власного голосу дитини в режимі поточного часу, що сприятливо позначається на сприйнятті мови шляхом поліпшення кісткової та повітряної (через вухо) провідності. 

Важливо пам’ятати, що ЗПРР – не самостійне захворювання, а результат порушення функцій головного мозку і нервової системи. Серед захворювань, що викликають психомовну затримку виділяють:

  • вроджені дефекти центральної нервової системи;
  • гідроцефалія;
  • ДЦП;
  • патології та пухлини головного мозку;
  • лейкодистрофія;
  • розлад аутистичного спектра тощо.

Томатіс при ЗПРР впливає не на основне захворювання, а на супутню симптоматику. Тому вилікувати пухлину мозку або позбавити від аутизму не може, але, як показує практика та дослідження, значно покращує як стан дитини, так і прояви основного захворювання. За даними Канадського Центру Томатіс, батьки (95%) відзначили поліпшення:

  • якості мови на 74%;
  • розуміння прочитаного на 85%;
  • увагу підвищилася на 86%;
  • поліпшення пам’яті на 73%;
  • навички спілкування на 89%. 

Томатіс протипоказання

Метод Томатіс з боку виглядає банальним прослуховуванням музики та слів в навушниках, тому багато батьків переконані, що таке проведення часу підходить всім дітям. Але це не так. Є ряд серйозних обмежень, при яких Томатіс-терапія заборонена. Протипоказання:

  • гіпертонія і гіпотонія;
  • отит;
  • захворювання в стадії загострення;
  • пухлини, кісти головного мозку і вуха;
  • епіготовність;
  • наявність кохлеарних імплантів та ін.

Перед сеансами Томатіс-терапією необхідне медичне підтвердження відсутності протипоказань і електроенцефалограма для виключення невидимих оку патологій. 

У дитячому садку «Дитина з майбутнім» Томатіс-терапія може бути включена у корекційну програму за бажанням батьків. Попри те, що сесії Томатіс-терапії проводяться курсами, результати очевидні вже після перших сеансів. З питань про метод Томатіса, а також за консультацією звертайтеся до професіоналів https://childfuture.kiev.ua/uslugi/