Головна > Томатіс

Томатіс

Запрошуємо всіх бажаючих скористатися послугою по роботі з дитиною за методом «Томатіс».

Якщо у вашої дитини проблеми з навчанням та порушення мови, проблеми концентрації уваги, афективні та емоційні розлади, комунікативні розлади, проблеми психомоторного розвитку - метод «Томатіс» зможе вам допомогти.

Принцип дії методу "Томатіса" (www.tomatis.com) - сенсорна звукова стимуляція. Звук передається двома шляхами: шляхом кісткової провідності і шляхом повітряної провідності, при якій звукові коливання передаються через зовнішнє вухо. Ефект методу «Томатіс» заснований на пластичності нервових ланцюжків, які беруть участь в розшифровці і аналізі звукових сигналів, а також ланцюжків, що відповідають за здатність до руху, збереження рівноваги і координації. Завдяки цьому метод може допомогти дітям у розвитку компенсаторних стратегій подолання проблем навченості та порушень мовлення. Метод "Томатіс" допомагає людині навчитися контролювати ці проблеми.

Послугу надає директор саду Наталія Віталіївна Стручек, яка є сертифікованим фахівцем Першого рівня TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. Методика практикується як з вихованцями розвиваючого дитячого садочка для дітей з особливостями  "Дитина з майбутнім", так і з усіма бажаючими.

За додатковою інформацією та для запису на консультацію звертайтеся безпосередньо до Наталії Віталіївни Стручек 050 352 90 97 або пишіть на struchek@cwf.com.ua

 

Людина отримує інформацію із зовнішнього середовища через очі, вуха, шкіру, ніс (запахи) і смак. Якщо з якимось каналом сприйняття є проблеми, тоді мозок не отримує правильні сигнали і, відповідно, не може їх розпізнати. При порушеннях роботи одного з п'яти основних почуттів нейронні зв'язки або працюють погано, або не формуються взагалі. Це виливається в різні порушення і дисфункції. Тому робота над відновленням органів почуттів - найважливіша ланка в корекції психоневрологічних відхилень і затримок розвитку, до яких відносять розлад аутистичного спектру, синдром дефіциту уваги і гіперактивності, затримку психо-моторного розвитку, дислексію і т.д.

Аудіоканал - головний коннектор між мозком і навколишнім середовищем, завдяки справній роботі якого людина отримує, обробляє і реагує на 80% одержуваної інформації ззовні. Більш того, система вуха не просто «схоплює» звук, але і бере участь в вестибулярної регуляції. Такий маленький орган, а така важлива функція. Але як бути, якщо він порушений?

Що це «Томатіс-терапія»

Відомий отоларинголог Альфред Томатіс, що народився в сім'ї музикантів, винайшов унікальний метод корекції роботи аудіальної системи, завдяки якому знайшов не тільки всесвітню популярність, а й допоміг тисячам людей відновити «прогалини» в розвитку.

Методологія доктора заснована на взаємозв'язку аудіальних каналів і центрів головного мозку. Він стверджував, що отримання людиною зовнішньої інформації і правильна її обробка безпосередньо залежать від стану каналу сприйняття, тобто органів аудіальної системи. Як працює Томатіс і з якого віку показані заняття?

Відомо, що слух буває фізичним і фонематичним. Якщо перший відповідає за «слухання» звуків зовнішнього світу, то останній - за розпізнання мови. Тобто, фонематичний слух допомагає людині розрізняти слова, складати речення та, відповідно, розмовляти правильно. Якщо ж фонематика порушена, людина не розпізнає мову і не може її відтворювати на належному рівні. З цим видом слуху і працює Томатіс-терапія.

Томатіс-терапія - це процес поперемінного впливу на орган слуху звуків різної частоти. Як правило, це класична музика Моцарта з найширшою палітрою тонів і переходів, а також власний або материнський голос. Заняття можна починати вже в 2-річному віці.

Дитині надягають спеціальні навушники під час будь-якої діяльності або розслаблення. При цьому потрібно займатися тим, що не вимагає зусиль, напруги і не пов'язане з іншими звуками - малюванням, ліпленням і т.д. Важливо, щоб аудіотерапія не супроводжувалася прийомом їжі щоб не спотворити звуковий сигнал.

Методика сприятливо впливає на розвиток і відновлення таких сфер:

 1. Увага, зокрема, селективна. Терапія допомагає дитині навчитися розрізняти джерела надходження інформації, розподіляти її по мірі важливості і утримуватися на значній відстані.
 2. Здатність навчатися. Метод допомагає розвинути мозкову пластичність - здатність мозку засвоювати нову інформацію за рахунок формування нових нейронних зв'язків. Якщо ж у дитини серйозні нейронні порушення, тоді звукова терапія навчить мозок знаходити механізми компенсації і реалізувати ту ж задачу - вчитися новому.
 3. Мова і мовне відтворення. Так, для відтворення мови потрібно чути як джерело, так і власний голос. При порушеннях роботи аудіальної системи дитина може не чути / розпізнавати ні того, ні іншого і не може якісно відтворити мову. Томатіс-терапія покращує звукову провідність і дитина чує себе та інших краще.
 4. Емоційний розвиток і навички саморегуляції. Стимуляція вуха впливає на лімбічну систему, з якої слухова пов'язана безпосередньо. Лімбічна система головного мозку відповідає за емоції і контроль над ними.
 5. Вплив Томатіс-терапії сприятливо позначається на настрої, знижує тривожність, дозволяючи не тільки зняти стрес, але і навчитися контролювати емоційні пориви і почуття.
 6. Велика і дрібна моторика. У вушної системі розташовано переддень вуха - орган, що відповідає за передачу сигналів в головний мозок про зміні положення тіла. Але якщо його робота порушена, дитина не отримує необхідних сигналів і погано координує рухи (не тримає поставу, втрачає рівновагу, спотикається і т.д.) Томатіс-терапія безпосередньо впливає на переддень і усуває моторні «неполадки».

Результати Томатіс-терапії довгострокові, якщо не сказати довічні. Машина не програмує мозок реагувати на певні звуки, а самостійно приймати сигнали навколишнього середовища, ефективно їх обробляти і реагувати.

Також важливо пам'ятати, що програма Томатіс - не самостійний інструмент або «ліки» від розладів, а допоміжний засіб при комплексному підході. Адже при дефектах мови не можна розраховувати, що дитина після Томатіс-терапії заговорить без логопеда і спілкування з людьми.

Україна, зокрема, Київ, входить до числа країн, що пропонують Томатіс-терапію як метод корекції психофізіологічних порушень. Батькам важливо знати, що заняття з дитиною проводить тільки сертифікований фахівець на якісному обладнанні.

Томатіс при аутизмі

Розлади аутистичного спектру проявляються комплексом симптомів, основний з яких - невміння будувати соціальну взаємодію. Дитині важко спілкуватися з іншими людьми, він замкнутий і зосереджений виключно на своїх інтересах і внутрішньому світі. Така поведінка не пов'язана з вродженим темпераментом і свідомим вибором уникати суспільства.

Вважається, що при розладі аутистичного спектру дзеркальні нейрони головного мозку працюють неправильно. Вони відповідають за прогнозування, в тому числі і рухове, планування і емпатію. Через недостатність розвитку нейронів діти з аутизмом відчувають труднощі в спілкуванні з іншими - не йдуть на контакт, не розуміють почуття людей, не відчувають жалості. Томатіс безпосередньо впливає на дзеркальні нейрони через вушну систему, «навчаючи» дитину розпізнавати нові для неї сигнали і реагувати на них зміною мозкової активності і, відповідно, поведінкою.

Батькам і педагогам важливо пам'ятати, що Томатіс при аутизмі - не чарівна пігулка, але допоміжний метод, який в комплексі з іншими на базі фундаментальної педагогічної стратегії знижує симптоматику розлади.

Томатіс при ЗПРР

Томатіс-терапія незамінна при затримці мови і психічного розвитку (ЗПРР) дитини. Метод вчить управляти потоком звуків - чергуваннями приголосних і голосних, наголосом, темпом і т.д. - формуючи слова і пропозиції. Це відбувається за допомогою зміни власного голосу дитини в режимі поточного часу, що сприятливо позначається на сприйнятті мови шляхом поліпшення кісткової і повітряної (через вухо) провідності.

Важливо пам'ятати, що ЗПРР - не самостійне захворювання, а результат порушення функцій головного мозку і нервової системи. Серед захворювань, що викликають психомовну затримку виділяють:

 • вроджені дефекти центральної нервової системи;
 • гідроцефалія;
 • ДЦП;
 • патології і пухлини головного мозку;
 • лейкодистрофия;
 • розлад аутистичного спектру і т.д.

Томатіс при ЗПРР впливає не на основне захворювання, а на супутню симптоматику. Тому вилікувати утворення в мозку або позбавити від аутизму не можна, але, як показує практика і дослідження, значно покращує як стан дитини, так і прояви основного захворювання. За даними Канадського Центру Томатіс, батьки (95%) відзначили поліпшення:

 • якості мови на 74%;
 • розуміння прочитаного на 85%;
 • увагу підвищився на 86%;
 • поліпшення пам'яті на 73%;
 • навички спілкування на 89%.

Томатіс протипоказання

Метод Томатіс з боку виглядає банальним прослуховуванням музики і слів в навушниках, тому багато батьків переконані, що таке проведення часу підходить всім дітям. Але це не так. Є ряд серйозних обмежень, при яких заборонена Томатіс-терапія. Протипоказання:

 • гипертония или гипотония;
 • отит;
 • заболевания в стадии обострения;
 • опухоли, кисты головного мозга и уха;
 • эпиготовность;
 • наличие кохлеарных имплантов и пр.

Перед сеансами Томатіс-терапії необхідне медичне підтвердження відсутності протипоказань і електроенцефалограма, щоб виключити невидимі оку патології.

У дитячому садку «Дитина з майбутнім» Томатіс-терапія може бути включена в корекційну програму за бажанням батьків. Незважаючи на те, що сесії Томатіс-терапії проводяться курсами, результати очевидні вже після перших сеансів. З питань про метод Томатиса, а також за консультацією звертайтеся до наших спейціалістів.